DUCH 2014

„Jak objawi się DUCH 2014”

Julia Benedyktowicz • Ola Leszczyńska (tekst ukazał się w Brudnopisie 1/2014)

25 czerwca 2014 roku (środa) odbędzie się w naszej szkole kolejna – już dziesiąta edycja DUCH-a. W tym roku wszystkie zebrane środki zostaną przekazane 17-letniej Marcie Pruskiej. Nasza rówieśniczka od marca 2013 roku zmaga się z ostrą białaczką szpikową. Komórki nowotworowe Marty mają specyficzną mutację, przez którą są mniej podatne na leczenie. Każda chemioterapia wiązała się z wieloma przykrymi i niebezpiecznymi skutkami ubocznymi. Pieniądze uzyskane na pomoc Marcie będą przeznaczane na – nierefundowany przez NFZ – inhibitor oraz leki poprzeszczepowe, podtrzymujące jej zdrowie. Niedawno Marta miała wznowę. Niestety jest zbyt słaba, aby poddano ją kolejnej chemioterapii, dlatego przyjmuje wysoko specjalistyczne farmaceutyki, które nie są refundowane. Dzięki tym lekom można było pozbyć się w końcu komórek nowotworowych z krwi. Jednak nadal nie jest pewne, co się dzieje ze szpikiem Marty. Nasza szkoła ma umowę z tatą Marty: jak tylko będzie na tyle silna, że będzie w stanie nas przyjąć, wtedy reprezentacja sztabu DUCHa pojedzie ją odwiedzić.

Kosztami terapii są w tej chwili obciążeni tylko i wyłącznie jej rodzice. W związku z tym, że założeniem całej imprezy jest pomoc finansowa Marcie, na wejściu będziemy zbierać od każdego po 5 zł. W dniu 18 urodzin Marty – 24 maja – w Warszawie, w Parku Romana Kozłowskiego o godz. 10.00 odbyła się inna impreza charytatywna: RUN FOR MARTA, czyli druga edycja projektu pod tytułem „Run For…”, której pomysłodawcą jest JCI Warsaw współpracujący w tym roku z AEGEE Warszawa. Celem biegu charytatywnego była zbiórka pieniędzy na pomoc dla Marty (pakiet startowy kosztował 30 zł) oraz edukacja w zakresie choroby nowotworowej. W tym roku motywem przewodnim DUCHa będzie kasyno. Na jeden dzień nasze liceum zmieni się i pozwoli wszystkim uczestnikom przenieść się w niezwykły, wyrafinowany świat kasyn prosto z Las Vegas! Jak co roku, możecie się spodziewać wielu ciekawych atrakcji, do których należą m.in.:

  • Konkurs fotograficzny pt.: W ruchu, który nie jest kierowany wyłącznie do uczniów V LO, ale do wszystkich – profesjonalistów i amatorów, którzy ukończyli 14 lat. Prace zostaną poddane ocenie jury składającego się z: fotografki Joanny Kiczki „Jotki”, studenta ASP Stanisława Klucznika, nauczycielki języka polskiego z V LO Katarzyny Kozielskiej oraz Moniki Kosson uczennicy V LO i współorganizatorki DUCHa. Jury wybierze jedną zwycięską pracę oraz 4 wyróżnienia, a werdykt zostanie ogłoszony w V LO 25 czerwca 2014. Do wygrania są m.in. podręczniki do fotografii oraz jako nagroda specjalna: trzygodzinne kreatywne warsztaty fotograficzne pt. Złap siebie za ogon dla finalistów i 10 najlepszych prac. Zgłoszenia były przyjmowane od 13 maja do 18 czerwca.
  • LoteriA, podczas której można będzie nabyć wyjątkowo ciekawe przedmioty, zysk przeznaczony będzie na pomoc finansową Marcie.
  • Kawiarenka, przygotowana przez uczniów Poniatówki.
  • LoteriA Ze WspAniAłymi fAntAmi
  • Gry Kubryku
  • Spotkania ze znanymi gośćmi
  • Występy utalentowanych – to kulminacyjne wydarzenie DUCHa. Wystąpić może każdy, kto zaprezentuje w ciekawy sposób swoje umiejętności. Dzięki temu będziemy mieli szansę podziwiać zarówno muzyków, aktorów, tancerzy etc. – nie tylko z naszej szkoły!

 

Tegoroczna edycja DUCHa z pewnością będzie niezapomnianym dniem dla wszystkich uczestników. Doroczny Uczynek Charytatywny, organizowany od dziesięciu lat w V LO, jest wydarzeniem niezwykłym, pozwalającym młodzieży poznać konkretną potrzebującą osobę i pomóc jej; łączy we wspólnej pracy nad przygotowaniem imprezy charytatywnej oraz integruje uczniów i nauczycieli.

 

Dodaj komentarz